Otsmiku tõstmine ja kulmude korrigeerimine

Otsmiku tõstmine

Otsmiku tõstmist ei tehta väga sageli, sest selle on asendanud Botoxi süstid. Kui aga see operatsioon peaks vajalikuks osutuma, siis tehakse nahalõige juuksepiirile otsaette või täiesti juuste sisse, kus see ei jää näha. Otsmiku nahk vabastatakse kuni kulmudeni ja tehakse pingutus.

Otsmiku tõstmise operatsioon tehakse tavaliselt koos näo ringlõikusega. Harvadel juhtudel võib seda teha ka eraldi. 

Kulmude tõstmine

Kulmude tõstmise operatsiooni tehakse tihti koos ülalaugude lõikusega. Seda juhul, kui kulmud on liiga alla vajunud. Tihti patsiendid seda ise ei märka. Kulmud hakkavad tasapisi allapoole vajuma umbes pärast 40. eluaastat. Tekivad n-ö kurvad silmad. Kulmude väliskülg vajub ülalaugude peale. Kui kirurg seda ei märka ja opereerib ainult ülalauge, siis silmade probleemid ei kao. 

Naistel on mõnikord raske ise aru saada, kus kulmud täpselt asetsevad, sest aastatega on neid trimmitud ja nende kuju muudetud. Siis aitab arst leida õige kulmujoone ja vajadusel kulme tõsta. 

Kulme võib tõsta nahalõikega juuste sees oimu kohal või otse kulmude peal. Siis tehakse lõige täpselt kulmukarvade sisse nii, et see ei jää näha. 

Meestelegi tehakse kulmude tõstmise operatsiooni. Tihti aitab see isegi rohkem kui ülalaugude plastika, kuna tugevate kulmudega meestel võivad peale ülalaugude plastikat kulmud veelgi allapoole vajuda. Nii võib värske ilme asemel olla tulemus hoopis vastupidine. Otsuse teeb kirurg. Siinkohal tuleb aga väga ettevaatlik olla, et kulme ei tõstetaks liiga palju, sest muidu võib mees kaotada maskuliinse välimuse.

Ülalaugude plastika

Umbes 35. eluaastast hakkavad ülalaud tasapisi lõtvuma ja allapoole vajuma, tekitades niimoodi kurva ning väsinud silma sündroomi. Suuremate probleemide korral võivad ülalaud vajuda ka üle ripsmete ääre ning häirida vaatevälja ja takistada nägemist. Naistel tekib probleeme lauvärviga – kuna nahk on lõtv ja kortsus, siis jäävad ripsmete värvimisel ülalaugude peale ripsmetuši triibud. See on märk sellest, et võiks mõelda ülalaugude lõikuse peale.

Inimene kompenseerib alla vajunud ülalauge spontaanse otsmiku tõstmisega. Seda isegi ei teadvustata tihti, aga otsaesise kortsud saavad väga sageli alguse just sellest, et proovitakse tõsta ülalauge. Sellega võivad kaasneda peavalud ja migreenihood. Seega võivad peavalud pärast ülalaugude operatsiooni kaduda.

Kui otsaesine on väga kortsus, siis soovitatakse enne ülalaugude plastikat teha Botoxi süsti, mis võtab lihaspinged maha ja nii vajub otsmik alla. See süvendab ülalaugude probleemi veelgi, aga annab samas adekvaatse ülevaate. Botoxit soovitatakse süstida üks kuni kaks nädalat enne operatsiooni. Kergematel juhtudel tehakse seda ülalaugude lõikusega samal ajal. 

Nahalõige tuleb ülalaugude peale ja lõpeb naerukortsude juures. Eemaldatakse 1–3 cm üleliigset nahka. Vajadusel ka väike riba lihast, mille all paiknevad rasvasongad. Neid on kahes piirkonnas. Silma seesmises nurgas ja ülalau keskel. Kergemal juhul ei ole vaja rasvasongasid eemaldada. Haav õmmeldakse tavaliselt kinni nahasisese niidiga, mis eemaldatakse viiendal kuni seitsmendal päeval pärast operatsiooni. Haavadele pannakse väikesed plaastrid, mis jäävad kuni niitide eemaldamiseni.

Operatsiooni võib teha kohaliku tuimastusega või kerges narkoosis. Koju saab samal päeval. 

Enne silmalaugude operatsiooni tuleb alati kontrollida, kas patsient vajab kulmude tõstmist. Sellest on kirjutatud kulmude tõstmise operatsiooni juures.

Konsultatsioon

Meili teel või kohapeal

Protseduuri hind

x €

Protseduuri kestus

umbes x minutit

Kliinikus taastumise aeg

koju x päeval

Tööle naasmise aeg

Sõltuvalt patsiendi seisundist